Hotel Senator, Dźwirzyno k. Kołobrzegu
5 ZASAD LETNIEJ PIELĘGNACJI

5 ZASAD LETNIEJ PIELĘGNACJI

08 Lip 2020
Wakacje, lato, urlop... Wymarzone, wyczekane, upragnione...I już są! A w raz z nimi sezonowa oferta zabiegów w Bursztynowym Spa, przygotowanych z myślą o naszych wyjątkowych Gościach.  

Lato, to szczególny czas dla skóry. I mimo tego, że robimy sobie urlop od wielu spraw , od codziennej pielęgnacji urlopu zrobić nie możemy. W związku z tym Bursztynowe Spa przygotowało specjalną, sezonową ofertę zabiegów, które doskonale przygotują skórę do wakacyjnych wypraw i pomogą cieszyć się letnią opalenizną i promienną skórą przez długi czas. Poniżej przedstawiamy szczegółową ofertę i kilka zasad, o których warto pamiętać.

5 ZASAD LETNIEJ PIELĘGNACJI

1.Dokładnie oczyszczaj cerę

Kurz, spaliny, sebum, pot, bakterie, to wszystko serwujemy naszej skórze podczas całego dnia. Wieczorem jest ona po prostu „brudna”. Źle oczyszczona skóra to przyczyna nie tylko podrażnień i niedoskonałości, ale również bariera dla substancji odżywczych, które aplikujemy w postaci kremów czy serum. Staranny demakijaż warto wykonywać nie tylko wieczorem, ale również rano, ponieważ podczas snu na naszej skórze także zbierają się zanieczyszczenia.

Szczególnie latem należy starannie wykonywać demakijaż, gdyż w tym okresie gruczoły łojowe skóry pracują intensywniej, a tłusta warstwa przyciąga zanieczyszczenia. Może dochodzić do zapychania porów, powstawania zaskórników oraz nasilenia trądziku.

2.Stosuj antyoksydanty

Antyoksydanty to substancje pomagające blokować negatywne działanie wolnych rodników, których zbyt duża ilość w organizmie powoduje szybsze starzenie się skóry, może prowadzić do chorób serca a nawet do powstawania nowotworów skóry!

Antyoksydanty nie tylko neutralizują działanie utleniaczy, ale też zwalczają szkodliwe skutki ich działania. Poprawiają wygląd skóry – poprzez jej rozjaśnienie i niwelowanie przebarwień. Ich wpływ jest nie do przecenienia, ponieważ ujędrniają również tkankę skórną i naprawiają uszkodzenia, na przykład spowodowane promieniowaniem słonecznym.

Popularnymi i najsilniejszymi przeciwutleniaczami są witamina C i kwas alfa-liponowy, ale bardzo dobre antyoksydacyjne działanie na naszą skórę mają również witamina E, kwas ferulowy, koenzym Q10, ekstrakt z zielonej herbaty czy miłorzębu japońskiego i acerola.

W okresie letnim warto korzystać z antyoksydantów zawartych w pożywieniu.

Silne działanie antyoksydacyjne mają witaminy C, E, A oraz flawonoidy i karotenoidy zawarte w owocach i warzywach o intensywnej barwie. Karotenoidy zawarte są przede wszystkim w żółtych, pomarańczowych i zielonych warzywach i owocach (m in.pomidory, jarmuż, szpinak, pokrzywa).

Przeciwnowotworowe flawonidy możemy z kolei znaleźć w warzywach, owocach i orzechach, gorzkim, naturalnym kakao. Bardzo bogatym i zupełnie niedocenianym źródłem antyoksydantów jest fasola – ma ona jeden z wyższych wskaźników ORAC, który określa zdolność neutralizowania utleniaczy przez dany produkt.

Inne antyoksydanty znajdują się w : burakach, natce pietruszki, truskawkach, malinach,jeżynach, brzoskwiniach, śliwkach, jabłkach, aroni, borówkach amerykańskich, czarnych porzeczkach, żurawinie, jagodach acai. Bardzo cenne pod względem zawartości przeciwutleniachy są również goździki, cynamon, oregano, kurkuma i bazylia.

Lato to bardzo dobry czas dla… wolnych rodników. Powstają one w skórze pod wpływem promieni słonecznych i powodują uszkadzanie włókien kolagenowych oraz niszczenie kwasu hialuronowego, czyli powstawanie zmarszczek, utratę jędrności, przyspieszenie starzenia.

Dlatego nie zapominaj o antyoksydantach. Aplikuj je zarówno od wewnątrz- z pożywieniem jak i od zewnątrz w formie kremów, serum czy zabiegów pielęgnacyjnych.

3. Peelinguj skórę

Nie bójmy sie peelingów w okresie letnim. Możemy stosować zarówno peelingi enzymatyczne, mechaniczne oraz kwasy (tu jednak wykluczmy kwas: glikolowy, salicylowy czy pirogronowy, które w połączeniu ze słońcem mogą skutkować przebarwieniami) . Doskonale sprawdzi się kwas mlekowy- idealny dla skóry przesuszonej i odwodnionej, kwas migdałowy- świetnie normalizuje skórę skłonną do przetłuszczania, zaskórników i trądziku, a kwas azelainowy wycisza rumień i wręcz przeciwdziała powstawaniu przebarwień.

Przed kąpielą słoneczną koniecznie wykonaj peeling zarówno twarzy jak i ciała. Skóra będzie gładsza, a opalenizna trwalsza i równomierna.

4. Nawilżaj

Lato sprzyja odwodnieniu skóry i utracie przez nią elastyczności. Promieniowanie UV, wiatr, a także woda morska, woda z basenu, piasek, kurz czy temperatura niszczą barierę hydrolipidową skóry i zaburzają jej równowagę.

Jeśli doprowadzimy do odwodnienia skórę suchą, to nasza cera może wyglądać na szarą, zmęczoną i może się dodatkowo łuszczyć. Skóra tłusta natomiast może być jeszcze bardziej tłusta, bo gruczoły łojowe będą chciały „nadprodukować” sebum, by chronić naszą cerę przed całkowitym kataklizmem.

Jak więc nawodnić skórę? Przed wszystkim należy pić wodę. Jeśli nie będziemy nawadniać się od wewnątrz, zewnętrzna pielęgnacja niewiele pomoże. Zadaniem kosmetyków jest związanie i zatrzymanie cząsteczek wody w skórze jednak nie mają one możliwości „wtłoczenia” wody do skóry. Trzeba ją tam dostarczać poprzez wypijanie, w przeciwnym razie pielęgnacja może okazać się nieskuteczna.

Pij wodę- to podstawa dobrego samopoczucia i pielęgnacji skóry twarzy i ciała.

Dodatkowo nawilżaj skórę dzięki specjalnie do tego przeznaczonym kosmetykom.

5. Codziennie bezwzględnie używaj wysokiego filtra- Twoja mantra na lato.

Filtr przeciwsłoneczny to najlepszy kosmetyk przeciwstarzeniowy!

Szkodliwe promieniowanie przyspiesza starzenie się skóry, a "atakuje" naszą skórę nie tylko podczas plażowania, ale także w cieniu, samochodzie czy biurze.

Na początek wskazówka jak rozszyfrować skróty SPF 10, 30, 50 itp.

Skrót SPF określa zdolność, kremu lub balsamu do ochrony przeciwsłonecznej, zaś występująca po nim liczba oznacza wysokość filtra. Wskazuje ona, ile razy dłużej skóra ciała i twarzy może być wystawiona na działanie promieni słonecznych po zaaplikowaniu kosmetyku, w porównaniu z czasem przebywania na słońcu bez kosmetyku. Krem lub balsam do opalania z filtrem SPF 50 oznacza zatem, że skóra ciała może pozostać wystawiona na słońce (promieniowanie UV) 50 razy dłużej niż bezpieczny czas ekspozycji, który wynosi 20 minut ( czas ten uzależniony jest od karnacji skóry i może być znacząco skrócony u osób z jasną karnacją).

Kupując krem z filtrem przede wszystkim ustal jakiej ochrony wymaga Twoja skóra. Najbezpieczniej jest wybierać produkty z filtrem powyżej 10 SPF. Będą one odpowiednie dla osób o śniadej karnacji, ciemnych włosach i oczach, które opalają się szybko, a ich skóra od razu nabiera ładnego, brązowego koloru. Jeśli jednak Twoja karnacja jest jasna, masz blond lub rude włosy, a ekspozycja na słońce wiąże się często z zaczerwienieniem i oparzeniami, wybieraj kremy o faktorze powyżej 20 SPF. 
Szczególnie narażone na szkodliwe działanie promieni słonecznych są osoby o wysokiej zawartości feomelaniny w skórze, u których występują pieprzyki i przebarwienia. Powinny one stosować kremy zawierające filtry powyżej 30 SPF, które powinny dodatkowo chronić skórę przed promieniowaniem UVA (ultrafioletowym A).
Pierwszą warstwę kremu nakładaj na skórę, co najmniej 15 minut przed wyjściem na słońce – tyle czasu powinno wystarczyć, aby krem dokładnie się wchłonął. Kolejne warstwy kremu należy nakładać zawsze po wyjściu z wody czy wytarciu się ręcznikiem, gdyż ochronny filtr może ulegać starciu.

Pamiętaj!

Aplikuj filtry kilka razy dziennie i nie zapominaj o rękach, uszach i stopach, które nieustannie narażone są na działanie promieni słonecznych.
 

Poniżej prezentujemy skrócone menu Bursztynowego SPA - wybranych zabiegów idealnych na lato!

Życzę udanych wakacji.

Justyna Kosińska-Jankowiak
manager Bursztynowego Spa w Hotelu Senator w Dźwirzynie
newsletter
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij